A kutyák porckorongsérvét a köznyelvben „tacskóbénulásnak” is nevezik.
Mikor beszélhetünk porckorongsérvről és milyen típusai vannak?
A kutya gerincvelője az emberhez hasonlóan fut az első nyakcsigolyától az ágyéki régióig, és információt szállít az agyból a testbe és fordítva. Felelős a mozgások és reflexek kiváltásáért és szabályozásáért, az egészséges emésztésért, a légzésért, valamint a lábak és a törzs motoros készségeiért. A gerinc egyfajta kabátként védi a gerincvelőt. A kutya gerince hét nyaki, tizenhárom mellkasi, hét ágyéki, három keresztcsonti és tíz farokcsigolyából áll. Mind csontosak, és ha egyedül alkotnák a gerincet, nagyon merev szerkezetet alkotnának, amely nem funkcionálna megfelelően. Éppen ezért minden csigolyaközi térben van egy porckorong, mely biztosítja, hogy a kutya szó szerint „simán” és rugalmasan mozogjon, így megakadályozza az egyes csigolyák kopását. Ha elváltozások lépnek fel a porckorongokban, az egyik lehetséges következmény a sokak által rettegett porckorongsérv.
A csigolyaközi porckorong három részből áll: a magból, a külső gyűrűből és a kettő közötti átmeneti zónából. A mag kocsonyás szövetből és ezért 80-85%-ban vízből áll. Vastag, fehér rostkötegek és kollagéntermelő sejtek alkotják a gyűrűt. Mindenekelőtt a porckorongsérv makroszkopikusan kis elváltozásokat okoz a szövetben. De ahogy előrehalad, a csigolyaközi porckorong „előre esik” eredeti helyzetéből a gerinccsatornába. Ott fájdalmas nyomást gyakorol a gerincvelőre és/vagy a környező idegekre.
Az ilyen eseményeket a súlyosság és az érintett területek alapján megkülönböztetik:
1. súlyossági fokozat:
A csigolyaközi porckorong magjának kitüremkedése a gerinccsatornába, a csigolyaközi porckorong gyűrűje még nagyjából ép.
2. súlyossági fokozat:
A csigolyaközi porckorong gyűrűje megsemmisült, és a csigolyaközi porckorong tömege teljesen áthatolt a gerinccsatornán; Ez a környező szövetek károsodását és összezúzódását okozza.
A kutyáknál leggyakrabban a nyaki, a mellkasi és az ágyéki gerinc területei érintettek.
A csigolyaközi porckorongok teljesen természetes öregedési folyamatokon mennek keresztül a kutya életében, amit a kutya napi stressze, testtartása, edzettségi állapota, súlya, izomzata vagy ortopéd helyzete határoz meg. Ez az oka annak, hogy a porckorongsérv nem ritka az idősebb kutyáknál.
Egyes fajtákban azonban - megjelenésüktől, genetikai tényezőktől és a csontszövet képződési formájától függően - már fiatal korban előfordulnak porckorongsérvek. Ezeket a kutyákat a chondreodystrophiás fajták alatt lehet összefoglalni. Ide tartoznak például a tacskó, a pekingi, a cocker spániel, a basset vagy a kis terrierek – olyan fajták, amelyek háta túl hosszú a túl rövid lábakhoz.
Szintén érintettek a ferde ágyéki gerincű és hosszú nyaki gerincű kutyák, például a német juhászkutyák. Csigolyaközi porckorongjaik életük első éveiben drasztikusan elöregednek, ezért nagyobb a meszesedés és ezáltal a porckorongsérv valószínűsége, mint az összes többi kutyánál, a nem chondreodystrophiás fajtánál. Normális esetben a csigolyaközi lemezek öregedése csak öt és hét éves kor között kezdődik.
A porckorongsérv tünetei kutyáknál
A porckorongsérv gyakran spontán módon, mozgás következtében jelentkezik. Hirtelen az érintett kutyán olyan tünetek jelentkeznek, mint a fájdalom, védekező magatartás, csökkent teljesítmény vagy akár szenzoros és/vagy motoros zavarok. Ez részletezve azt jelenti, hogy a kutya háta gyakran természetellenesen ívelt vagy ívelt és érintésre érzékeny, vagy a hátizmok megkeményednek (ez lehet az egyik vagy mindkét oldalon).
A kutyának merev nyaka lehet, mozgási nehézségei (járás, egyes végtagok húzása és akár bénulás tünetei is) előfordulhat, és - ha a hólyagért és a végbélizmokért felelős idegek érintettek - inkontinenciában szenvedhet.
A kutyák által tapasztalt tüneteknek semmi közük a porckorongsérv súlyosságához, hanem inkább ahhoz, hogy milyen idegek érintettek. Itt is különböző fokozatokat különböztetnek meg:
- fokozat: A kutyán a fájdalmon kívül semmilyen más tünet nem mutatkozik.
- fokozat: A kutyának súlyos koordinációs zavarai vannak.
- fokozat: A kutya bénultság jeleit mutatja, de még járni tud.
- fokozat: A kutyán a bénulás jelei mutatkoznak, és már nem tud járni.
- fokozat: A kutya teljesen lebénult és fájdalmai vannak.
- fokozat: A kutya teljesen lebénult, de nem szenved fájdalomtól.
A porckorongsérv megelőzése kutyáknál
A porckorongsérv megelőzésénél mindenesetre fontos, hogy kutyatartóként odafigyeljen kutyája helyes mozgására. Minél erősebbek a hátizmok, annál kisebb a porckorong prolapsus valószínűsége. A kutyákat nem szabad az egyik oldalon terhelni. Különösen a fent említett hajlamos kutyafajtáknak kell kerülniük a lépcsőn való felfutást. A „lefelé” futás különösen káros, mert a gerinc és a csigolyaközi porckorongok rendkívül összenyomódnak.
Kutyarámpa használata javasolt.
Hirtelen irányváltoztatásokkal járó játék- apportírozás kerülése.
De még ha be is tartja ezeket az intézkedéseket, ez nem jelenti azt, hogy a kutya soha nem szenved porckorongsérvben. Ahogy nekünk, embereknek, néha csak egy rossz mozdulat kell – például túlságosan gyors felkelés – és ennyi. . A (nyaki) gerinc tehermentesítésében hasznosnak bizonyul póráz helyett hám használata.
Fontos: Ha először porckorongsérvre gyanakszik, azonnal forduljon állatorvoshoz. Minél korábban meg lehet kezdeni a megfelelő intézkedéseket, annál nagyobb az esély a gyógyulásra.